Grundlagsutredningen är här

Nu har Republikanska Föreningens författningsutredningen om det demokratiska alternativet till det diktatoriska elementet av statsskicket, som monarkin är, offentliggjorts. Utredningsförfattarna har varit Mats Einarsson (V ) som ingick i Grundlagsutredningen 2004-2008 och Jesper Svensson, politisk sekreterare hos Folkpartiet Liberalerna.

– Vi har i dag presenterat konkreta och detaljerade förslag till en svensk republikansk författning. Faktum är att det inte krävs särskilt stora förändringar av grundlagen för att ersätta monarken med en demokratiskt vald statschef, säger Mats Einarsson, som har varit huvudutredare.

– Stödet för republik har ökat under senare år och det är nu dags att börja gå från ord till handling. I ett demokratiskt land ska inte medlemmarna i en viss familj ha exklusiv arvsrätt till ett offentligt ämbete, säger Jesper Svensson, som har varit biträdande utredare.

Läs utredningen här.

Se Republikanska Föreningens pressmeddelande

Utredningens förslag i korthet:

  • Monarken ersätts av en demokratiskt val president.
  • Presidenten väljs av folket eller av riksdagen (båda alternativen ges i utredningen).
  • Ämbetsperioden ska vara sex år.
  • Komplett författningsförslag med ändringar i regeringsformen, riksdagsordningen och vallagen.
  • Relativt få förändringar krävs i den nuvarande författningen.
  • En republikansk författning innebär endast ändringar i 21 av regeringsformens 175 paragrafer.
  • Regeringsformens portalparagraf blir: ”All offentlig makt i republiken Sverige utgår från folket.”
  • Successionsordningen upphävs.
  • En övergång till republik bör föregås av en folkomröstning.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s